DOLAR 16,6002 -1.71%
EURO 17,5764 -1.48%
ALTIN 978,61-1,34
BITCOIN 350587-3,14%
İstanbul
25°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İdrarınızdan kan geliyorsa tehlikeyi görmezden gelmeyin

İdrarınızdan kan geliyorsa tehlikeyi görmezden gelmeyin

ABONE OL
Ağustos 18, 2021 08:12
İdrarınızdan kan geliyorsa tehlikeyi görmezden gelmeyin
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ad826x90
ad826x90

Mesane kanseri nedir?

Böbrekten idrar yolları ile gelen idrarı depolayan organa mesane denir. Mesanede oluşan kötü huylu tümörler ise mesane kanseri olarak adlandırılır. Her yıl binlerce yetişkin insanı etkileyen mesane kanseri, erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülmektedir.

Eğer bu belirtileri gösteriyorsanız…

İdrardan kan gelmesi (Genellikle ağrısız bir şekilde kendini gösterir)
Alt karın bölgesinde ağrı,
İdrar yaparken ağrı,
İdrar yaparken yanma hissi,
Sık idrara çıkma.

ad826x90

Dolaylı olarak gözlemlenen diğer belirtiler ise;

İstemsiz kilo kaybı,
Anemi,
Baş ağrısı,
Halsizlik,
Kemik hassasiyeti,
Kemik ve karın ağrısı,
Cinsel ilişki sırasında ağrı.

Mesane kanseri, mesanede bulunan hücrelerin anormal şekilde büyümesiyle oluşur. Oluşan hücreler, normal oranda büyüyüp bölünmek yerine kontrolsüzce büyüyüp ölmelerine yol açan bir mutasyona uğrar.

Bu mutasyon sonucunda ise kanserli hücreler meydana gelir. Bu tabloyu oluşturan ana etmenler ise;
Sigara ve tütün ürünlerini kullanmak,
Radyasyon ve kimyasallara maruz kalmak,
Parazit enfeksiyonları,
Mesane iç duvarının kronik tahrişi,
İleri yaş,
Cinsiyet faktörü (Erkeklerde daha fazla görülmektedir)

3 tip mesane kanseri bulunuyor

Değişici epitel hücreli karsinom: En sık görülen tiplerin başında gelir. Bu türde kanser, mesanenin iç yüzeyini döşeyen ve epitel hücrelerden kaynaklanmaktadır. Mesane kanserlerinin %90’a yakını değişici epitel hücreli karsinom sebebiyle meydana gelmektedir.

Yassı epitel hücreli karsinom: Mesane kanseri türleri içinde az rastlanan türlerin başında gelmektedir. Oluşan uzun süreli iritasyon ve enfeksiyon sonucu mesanede gelişen yassı epitel hücreler sebebiyle medyana gelir.

Adenokarsinom: Mesane kanseri türleri içinde % 3’lük bir dilimi kapsamaktadır. Bu tür, mesanede salgı yapan glandüler hücrelerden kaynaklanmaktadır. Glandüler hücreler ise mukus yapımında görev yapar.

Mesane kanseri nasıl teşhis edilir?

Mesaneden alınan idrarın mikroskop altında incelenmesi en önemli tanı yöntemidir. Mesane kanseri teşhisinde radyolojik tanı araçlarından ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, MRI duyarlı yöntemler kullanılmaktadır. Kesin tanı için mesane endoskopisi gereklidir.

ad826x90

Tedavi sürecinde hastalığın evresi belirleyici oluyor

Öncelikle patolojik testlere göre uygulanacak tedavinin seyri ve yöntemi belirlenir. En çok kullanılan yöntemler; cerrahi işlemler, kemoterapi ve radyasyon tedavisidir. Cerrahi yöntem, hastalığın evresine bağlı olarak tek başına uygulanabileceği gibi diğer tedavi yöntemleriyle birlikte de tercih edilebilir.

Kemoterapi genel olarak cerrahi işlemden sonra uygulanır. Kemoterapideki amaç kanser hücrelerinin verilen ilaç ile yok edilmesidir. Radyasyon terapide ise X ışınları veya yüksek enerjili ışınlar kullanılarak kanserli hücreleri yok etmek amaçlanır. Tedavinin sürekliliği iyileşme açısından oldukça önemlidir. Hastaların korona virüsünden korunmak için hastaneye gitmeyerek tedavisine ara vermesinin hastalığın seyrini kötüleştireceğini kavraması gerekmektedir. Bu noktada hastaneler tüm önlemlerini almaktadır ve hastaların tedavilerine devam etmektedir.

ad826x90

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.